Sesiunea de re-examinari toamna 2016-2017

Planificarea examenelor restante ale anului universitar 2016-2017, în sesiunea de reexaminări din 1-7 septembrie 2017 (pentru ani neterminali și terminali), poate fi consultată mai jos. Rugăm studenţii să consulte frecvent planificarea deoarece pot apare modificări. În cazul suprapunerilor unor examene, studenții se pot adresa cadrului didactic titular pentru stabilirea de comun acord a unei alte ore (sau zile) de examinare. În această sesiune se pot susţine (cu taxă):

- examenele restante aferente semestrului 1 sau 2 din anul curent şi din anii anteriori (toate tipurile de restanțe doar în regim cu taxă, conform pct.5 lit. g, h și j din Regulamentul de Taxe 2016-2017, regulament disponibil pe site-ul universității www.utcluj.ro, la secțiunea Regulamente studenți); posibilitățile de prezentare gratuită (adică fără taxe suplimentare față de cele angajate în contractul disciplinelor la început de an) sunt cele prevăzute in Art.7.5 din Regulamentul ECTS; atenționăm studenții că plata taxelor prevăzute în contractul disciplinelor este obligatorie (pe lângă plata taxei suplimentare de examen pentru sesiunea din toamnă - mai concret, pentru aceeași disciplină restantă de an anterior, trebuiesc achitate două solduri: unul datorat sesiunii de toamna (în cazul în care există intenția prezentării la examen) și unul datorat angajamentului din contractul disciplinelor semnat la începutul anului universitar (în cazul în care nu a fost deja plătit)); reamintim că studenții care nu au achitat la termen rata 3 de școlarizare au fost exmatriculați și nu se pot prezenta în sesiunea de restanțe;

- examene pentru măriri de note corespunzătoare disciplinelor semestrului 1 sau 2 din anul curent (conform regulamentului ECTS se pot susţine patru măriri pe an - două fără taxă, două cu taxă). Pentru măriri de note este necesară depunerea unei cereri la secretariatul facultăţii până miercuri, 30 august a.c., ora 14.00. (A se lista si completa formularul tip de mai jos.)

Plata tuturor obligațiilor financiare se poate face on-line pâna la data de 29.08.2017 (orele 22:00) sau la caseria UTCN în zilele de 28 și 29 august 2017 în intrevalul orar 7:30 - 15:00. Recomandăn a nu se lăsa plata pe ultima zi pentru evitarea unor neplaceri neprevazute.