IMPORTANT pentru anul univ. 2016-2017

Pentru toți studenții, finanțarea pentru noul an universitar (2016-2017) se stabilește conform regulamentului privind criteriile de ierarhizare anuală a studenților pe locuri bugetate, regulament aprobat de conducerea universității și prezentat mai jos. Excepție fac studenții (licență sau master) admiși în anul I, a căror finanțare este stabilită prin concursurile de admitere (aprobate de minister) din sesiunile anului curent (2016). Deoarece se lucrează încă la stabilirea finanțării (la verificarea condițiilor prevăzute de regulament) studenții sunt rugați să urmărească publicarea pe acest site (www.ac.utcluj.ro) a listelor finale pe ani de studiu și grupe, cu finanțările corespunzatoare. După finalizarea acestui proces pot fi vizate carnetele studenților pentru noul an.

De asemeni, studenții sunt rugați să consulte pe site-ul universității (www.utcluj.ro), la rubrica Regulamente studenți, toate regulamentele care-i privesc: Regulamentul ECTS - pentru a cunoaște drepturile și obligațiile profesionale, Regulamentul de taxe - pentru a cunoaște tipurile de taxe și termenele de plată, Regulamentul de burse - pentru a cunoaște tipurile și condițiile de acordare a burselor, Structura anului universitar - pentru a cunoaște perioadele de studiu, vacanțe, sesiuni, etc.