8 APR 2017 Concurs ACM si de programare pentru elevii de liceu

(organizat de Fac.de AC)

SÂMBATĂ  8.04.2017, ora 8:45

în laboratoarele de pe DOROBANȚILOR 71-73

Proba de concurs este de 5 ore și constă în rezolvarea unor probleme tip ACM (cu enunțul în limba română și verificarea prin rezultatul rulării  programelor scrise în C/C++, Java - sau Pascal pentru elevii de liceu).

Problemele date în anii trecuți se găsesc la: http://users.utcluj.ro/~asuciu/concurs/

Noii participanți (an I sau cei care n-au fost în echipe anul trecut) + elevii  participă invidual și pot consulta regulamentul la www.acm.ro

Selectarea studenților în lotul ACM se face pe baza rezolvării corecte a unei probleme.

Echipele vechi ACM-2016 participă la verificare ca echipe complete sau incomplete.

După concurs se formează echipele ACM-2017care vor participa la concursurile locale din luna mai 2017, pentru calificarea la ACM ICPC Southeastern European Regional Contest, din toamna 2017.

În  acest an calificarea echipelor la ACM ICPC Southeastern European Regional Contest se face prin concursuri locale desfășurate pe 4 subregiuni, dintre care una este la Cluj. Concursurile ACM au două etape. Condițiaunei echipe (formate din 3 membri) pentru a ajunge în etapa a doua este de a rezolva cel puțin o problemă în prima etapă. În plus, fiecare universitate poate avea cel mult 5 echipe în etapa a doua (națională).

ELEVII PREMIAȚI SUNT ADMIȘI LA FACULTATE
(Secția Calculatoare) FĂRĂ EXAMEN DE ADMITERE.