Cerc de Calculatoare si Tehnologia Informatiei pentru elevi de liceu

Vă anunţăm deschiderea Cercului de Calculatoare și Tehnologia Informației, ediția 2018, destinat elevilor de liceu, clasele X-XII, organizat de Departamentul de Calculatoare al Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca (UTCN).
Acest cerc are ca scop dezvoltarea competenţelor în domeniul Calculatoare și Tehnologia Informației, şi va cuprinde o gamă variată de subiecte, de la istoria calculatoarelor şi a programării, până la elemente de complexitate a algoritmilor, paradigme de programare, sisteme de operare, calcul paralel, grafica pe calculator şi elemente de criptografie.
Tematica cercului va fi adaptată pe baza opţiunilor exprimate de elevii participanţi.

Deschiderea va avea loc în data de 2.02.2018 în sala 356 din clădirea UTCN de pe strada George Bariţiu nr. 28, orele 16-18. Accesul se va face prin poarta de pe strada George Bariţiu nr. 28 după care se vor urma indicatoarele spre „Cercul de Calculatoare și Tehnologia Informației”. Întâlnirile se vor organiza din două în două săptămâni.

Site-ul Web cu informatii la zi legate de acest cerc este: