Secretariat studenti - Sala 45, Telefon(vezi contactele de mai jos)

Cerc de CALCULATOARE SI TEHNOLOGIA INFORMATIEI pentru elevi

Stimați elevi clasele X-XII,

Cercul de Calculatoare și Tehnologia Informației al UTCN pentru elevii de liceu
– ediția 2019 –

Ne face o deosebită plăcere să vă anunţăm deschiderea Cercului de Calculatoare și Tehnologia Informației, ediția 2019, destinat elevilor de liceu, clasele X-XII, organizat de Departamentul de Calculatoare al Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca (UTCN).

Acest cerc are ca scop dezvoltarea competenţelor în domeniul Calculatoare și Tehnologia Informației, şi va cuprinde o gamă variată de subiecte:

-de la istoria calculatoarelor şi a programării,

-până la elemente de complexitate a algoritmilor,

- paradigme de programare, sisteme de operare, retele de calculatoare,

- calcul paralel, grafica pe calculator şi elemente de criptografie.

Tematica cercului va fi adaptată pe baza opţiunilor exprimate de elevii participanţi la acest cerc.

Participarea în cadrul cercului nu presupune nici un fel de costuri pentru elevi   (cu excepția celor legate de deplasare, desigur).

Considerăm totodată că participarea la acest cerc le va permite elevilor familiarizarea cu mediul universitar, astfel încât să poată lua o decizie avizată în ceea ce priveşte viitorul lor profesional.

Tot în cadrul acestui Cerc, se organizează anual un Concurs de programare, ai cărui premianți sunt admiși automat (dacă doresc) la secția de Calculatoare a UTCN.

Deschiderea va avea loc în data de 1.02.2019 din clădirea UTCN de pe strada
George Bariţiu nr. 28, orele 16-17.

Accesul se va face prin poarta de pe strada George Bariţiu nr. 28 după care se vor urma indicatoarele spre „Cercul de
Calculatoare și Tehnologia Informației”.

Întâlnirile se vor organiza din două în două săptămâni.

Site-ul Web cu informatii la zi legate de acest cerc este:

În numele conducerii Departamentului de Calculatoare şi a Facultăţii de Automatică şi Calculatoare,

Pentru mai multe informații, vă rugăm să consultați fișierul atașat.

Vă așteptăm cu drag.

Responsabil cerc: Prof. Dr. Ing. Alin SUCIU