Secretariat studenti - Sala 45, Telefon(vezi contactele de mai jos)

Concurs post asistent de cercetare proiect ROBIN

Universitatea Tehnică din Cluj Napoca, Facultatea de Automatică și  Calculatoare, scoate la concurs un post de asistent cercetare pe  perioada determinată (4 ani) în cadrul proiectului ROBIN:
“Roboții și  Societatea: Sisteme Cognitive pentru Roboţi Personali şi Vehicule  Autonome” 72PCCDI⁄2018, responsabil științific proiect prof.dr.ing.  Liviu Miclea.

Proiectul ROBIN urmărește crearea de module software și servicii  pentru utilizarea roboților într-o societate digitală interconectată,  care să permită companiilor realizarea de produse și servicii complexe,  inteligente și performante destinate acestor utilizatori cât și  societății în ansamblu.

Această poziție reprezintă o oportunitate ideală și privilegiată  pentru candidatul selectat să se alăture unui mediu de lucru  multidisciplinar și să contribuie la avansarea stadiului actual în  realizarea de Cloud-Computing în domeniul roboticii și în domeniile conexe.

Proiectul ROBIN se va concentra atât pe activitățile de  cercetare de bază cât și pe cele aplicate.

Candidatul selectat va avea posibilitatea de a contribui la  activitățile de cercetare ca și coautor al lucrărilor de cercetare care  urmează să fie prezentate la conferințe internaționale și să prezinte  rezultate la seminarii și ateliere științifice.

Data de începere a contractului este de așteptat să fie în jurul  lunii octombrie 2018 și se oferă salarii competitive și condiții de  muncă la cel mai înalt nivel. Salariul net pentru această funcție va fi  aproximativ 3900 lei/lună.

Responsabilități principale:
•    Sprijinirea cercetătorilor echipei în proiectarea, implementarea și  analiza experimentală a algoritmilor noi pentru crearea unei platforme  suport cu scopul de a colecta și sistematiza de datele captate de la  nivelul unor sisteme IoT și roboți, peste arhitectura IoT-A ARM;
•    Proiectarea și realizarea unor mecanisme de procesare și învățare  distribuită pe baza datelor de la senzori, în tehnologie hibridă Cloud /  Edge Computing (componentele Complex Event Processing și Context  Broker);
•    Dezvoltarea unei biblioteci de algoritmi de procesare semantică a  datelor pe platforme Cloud;
•    Dezvoltarea în Cloud a unor componente de suport pentru Machine Learning (algoritmi deep-learning, deep-reinfocement learning, support  vector machine, etc.) specifice prelucrării limbajului natural, mașini  autonome, dar și pentru colaborarea roboților în mediul social;
•    Efectuarea unei cercetări independente de explorare în proiectarea,  realizarea și testarea de instrumente și servicii web

Calificările și competențele dorite:
•    Doctor sau Doctorand în domeniile Ingineria Sistemelor,  Calculatoare,  Ingineria Informației sau domenii conexe (se accepta si admiterea din  septembrie 2018)
•    Abilități analitice puternice, cum ar fi rezolvarea problemelor și  gândirea logică
•    Experiență bună în programarea științifică și orientată pe obiecte
•    Cunoștințe de bază despre Cloud-Coputing / Edge-Coputing
•    Entuziasm pentru a învăța lucruri noi și pentru a lucra într-un mediu de cercetare multidisciplinar și într-un domeniu interdisciplinar
•    Abilități excelente de comunicare scrisă și orală

Abilități care reprezintă un plus:
•    Un istoric al experienței de cercetare, și anume lucrări de cercetare
•    Experiență dovedită în designul algoritmului, tehnicile de învățare a  mașinilor și învățarea profundă
•    Familiarizare cu FIWARE
•    Familiarizare cu IoT-A ARM
•    Învățarea este necesară: candidații selectați vor fi supuși unei  pregătiri continue în domeniul IoT, Cloud Computing, agenți software

Informatii suplimentare si inscrieri la Liviu.Miclea@aut.utcluj.ro si  Ovidiu.Stan@aut.utcluj.ro.